Linux Nedir? Linux Bir İşletim Sistemi Midir?

Linux, 1991 yılında Finlandiyalı bir öğrenci olan Linus Torvalds tarafından geliştirilmeye başlanan bir işletim sistemi çekirdeğidir. Günümüzde Linux Vakfı çatısı altında geliştirilen ve GNU Genel Kamu Lisansı ile sunulan ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir çekirdektir. Peki işletim sistemi ve işletim sistemi çekirdeği nedir? Biraz onlardan bahsedelim.

İşletim sistemi: Bilgisayarınızda bulunan yazılımların çalıştırılabilmesi için gerekli ortamı sağlar. Ayrıca donanım kaynaklarını yönetir. Örn. Android, Windows vs.

Çekirdek: Bir nevi işletim sisteminin kalbidir diyebiliriz. Yazılım ile donanım arasındaki iletişimi sağlar. Örn. Linux, Windows NT vs.

İnternette, web sitelerinde, hemen hemen her kaynakta Linux bir işletim sistemi olarak geçmektedir. Peki neden insanlar Linux’u işletim sistemi olarak nitelendiriyor? Asıl işletim sisteminin adı nedir?

Linux, aslında sadece bir çekirdektir. Resimde de görüldüğü üzere asıl işletim sistemi GNU’dur. GNU, 1984 yılında Richard Stallman tarafından geliştirilmeye başlanan bir işletim sistemidir. GNU Projesi, içerisinde bir işletim sistemi için gerekli birçok yazılımı barındırır. Özgürdür ve açık kaynaktır. Daha fazla bilgi için Richard Stallman’ın buradaki yazısına göz atabilirsiniz.

GNU, geliştirildiği ilk zamanlarda işletim sistemi için bir çekirdek arayışı içindeydi. Linux çekirdeği geliştirilmeye başlandığında da GNU araçlarını kullanıyordu. Daha sonralarda bu ikisinin kullanıldığı sistem GNU/Linux olarak isimlendirildi. Ancak insanlar bu sistemden bahsederken sadece “Linux” diyor. Richard Stallman’a göre bu işletim sisteminden bahsetmek istiyorsak onu “GNU/Linux” olarak isimlendirmeliyiz. Bu, hem GNU Projesi’ne hem de Linux çekirdeğine olan saygının gösterilmesini sağlar. Neden GNU/Linux olduğu hakkında daha fazla neden için Richard Stallman’ın buradaki yazısını okuyabilirsiniz.

GNU/Linux işletim sistemini nasıl indirebilirim?

GNU/Linux işletim sisteminin son kullanıcılar için uygun olan kurulabilir versiyonuna GNU/Linux dağıtımı denir. GNU/Linux dağıtımları içerisinde GNU araçları, GUI (Grafiksel Kullanıcı Arayüzü) ve bazı kullanıcı uygulamaları yüklü şekilde gelir. Ayrıca GNU/Linux dağıtımlarının kullandığı arayüzlere de masaüstü ortamı adı verilir. İnternette sayısız GNU/Linux dağıtımı ve masaüstü ortamı bulunur. Aşağıda GNOME masaüstü ortamına sahip Ubuntu dağıtımını görmektesiniz.

En çok bilinen dağıtımlar ve masaüstü ortamlarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

En Çok Bilinen Dağıtımlar

En Çok Bilinen Masaüstü Ortamları

Benzer İçerikler
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478