Hosting Nedir? Hosting Çeşitleri

Hosting, web sitenizde görüntüleyeceğiniz her türlü içeriğin (yazılar, resimler vs.) bulunduğu alandır. Barındırma hizmeti olarak da geçebilir.

Web siteleri HTML, CSS ve PHP gibi bazı işaretleme ve programlama dilleri ile oluşturulur. İçerik olarak yazıların haricinde resim ve videolar da bulunabilir. Tüm bu site ile ilgili dosyaların bulunduğu kısma hosting denir.

Hosting Satın Alma

Güzel bir alan adı belirleyip aldıktan sonra hosting almamız gereklidir. Bu noktada dikkat edeceğimiz hususlar hosting alacağımız firmanın güvenilir, desteğinin iyi ve sunucularının kaliteli olmasıdır. Bir firmanın iyi mi kötü mü olduğunu çeşitli forumlarda ya da bloglarda yapılan kullanıcı yorumlarına bakarak öğrenebilirsiniz.

Hosting alırken bize uygun olanı nasıl seçebiliriz? Bu sorunun cevabı için öncelikle hosting çeşitlerini öğrenelim.

Hosting Çeşitleri

  • Bireysel Hosting: Yeni başlayanlar için uygun bir seçenektir. Tek sayfalık siteler, kişisel bloglar ya da küçük forumlar gibi yüksek kapasite gerektirmeyen siteler tercih edebilir. Genellikle limitleri düşük ve fiyatı ucuz olur.
  • Kurumsal Hosting: İleri düzey müşteriler için uygun bir seçenektir. Şirketler, büyük forumlar, haber ya da alışveriş siteleri için tercih edilebilir. Genellikle fiyatı yüksektir.
  • Bayi Hosting: Hosting firması açmak isteyenler için uygun bir seçenektir. Başka bir hosting firmasının bayisi olarak hizmet verilir. Birçok web sitesi olanlar da tercih edebilir. İçerisinde çok fazla domain barındırabilir.
Bu listeye almadığım bir de limitsiz hosting vardır. İsmi her ne kadar limitsiz olsa da aslında kelime oyunundan ibarettir. Limitsiz değil limitlendirilmemiş anlamındadır. Hostingler, verilerin barındırıldığı sunucu dediğimiz büyük bilgisayar sistemlerinin küçük bölümlerinden biridir ve bu bölümün sınırsız alana sahip olmasını bekleyemeyiz.
Hostingleri işletim sistemlerine göre de Linux ve Windows hosting olarak ikiye ayırabiliriz. İkisi arasındaki en önemli ayrım; Linux hostingin PHP dilindeki yazılımlar için, Windows hostingin ise ASP dilindeki yazılımlar için olmasıdır.
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

  • Hamit Can Dinç1 sene önce
  • Yazınız çok güzel olmuş, Türkiyedeki en iyi hosting servis sağlayıcı firmalarla ilgili yazı da yazabilir misiniz?
    Teşekkürler.

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478