Alan adı (Domain) Nedir? Alan Adı Uzantıları

Alan adı, web sitenizin size ait olacak adıdır. Diğer bir değişle insanların sitenizi bulmak için web tarayıcılarına yazacakları adrestir. Örn. yazilimvadisi.net

Web sitelerine IP üzerinden bağlanılır. Ancak IP’ler ezberlenmesi zordur ve değişkenlik gösterebilir. Bu yüzden oluşturulacak bir alan adı ile IP’ye ulaşılabilir. Kendinize ait bir alan adı ile sitenizi rahatlıkla çevrenize duyurabilirsiniz.

Alan Adı Satın Alma

İlk etapta kendinize güzel bir alan adı bulmanız gereklidir. Örneğin, yazilimvadisi.com’u beğendiniz diyelim. Bu alan adını satın alacağınız firmadan sorgulattınız ancak firma “bu alan adı başkası tarafından alınmış” diyerek sizi uyardı. Yapmanız gereken ya farklı bir isim düşünmek ya da “.com” yerine farklı bir uzantı denemektir. Örn. yazilimvadisi.net

Alan Adı Uzantıları

Bu aşamada çok tercih edilen alan adı uzantıları ve bu uzantıların anlamları nelerdir, onlara bakalım.

 • .com: İngilizce “commercial” kelimesinin kısaltmasıdır. Türkçe karşılığı “ticari“dir. Hemen hemen her markanın bu uzantıda alan adı vardır. Günümüzde en çok kullanılan alan adı uzantısıdır.
 • .net: İngilizce “network” kelimesinin kısaltmasıdır. Türkçe karşılığı ““dır. İnternet işleriyle ilgilenenlerin kullanacağı bir alan adı olarak düşünülmüştür. Ancak günümüzde “.com“a alternatif bir uzantı olarak görülmektedir ve en çok kullanılan ikinci alan adı uzantısıdır.
 • .org: İngilizce “organization” kelimesinin kısaltmasıdır. Türkçe karşılığı “organizasyon“dur. Vakıf, dernek gibi kâr amacı gütmeyen kuruluşlar tarafından tercih edilmektedir.
 • .biz: İngilizce “business” kelimesinin kısaltmasıdır. Türkçe karşılığı ““tir. Ticaret ve iş amaçlı web siteleri için düşünülmüştür.
 • .info: İngilizce “information” kelimesinin kısaltmasıdır. Türkçe karşılığı “bilgi“dir. Bir konu hakkında bilgi veren siteler için düşünülmüştür. Ancak uzun olduğu için pek tercih edilmez.
 • .gov: İngilizce “government” kelimesinin kısaltmasıdır. Türkçe karşılığı “devlet“tir. Devlet kurumları için kullanılır.
 • .edu: İngilizce “education” kelimesinin kısaltmasıdır. Türkçe karşılığı “eğitim“dir. Üniversiteler ve yüksek okullar için kullanılmaktadır.
Yukarıdaki gibi sadece bir anlam içeren uzantılar değil, ülkelerin denetiminde olan alan adı uzantıları da vardır.
 • .tv: Tuvalu ülkesinin alan adı uzantısıdır. Ancak aynı zamanda televizyonun kısaltması olduğu için televizyon kanalları ve video siteleri tarafından da tercih edilmektedir.
 • .co: Kolombiya‘ya ait alan adı uzantısıdır. Günümüzde “.com“a benzediği için tercih edenler de vardır.
 • .tr: Türkiye‘nin uzantısıdır. Satışı Orta Doğu Teknik Üniversitesi tarafından gerçekleştirilmektedir. Ancak yalın halde “.tr” satışı yoktur. Onun yerine “.com.tr“, “.net.tr” gibi ön ekler ile alınabilir.
 • .uk: Birleşik Krallık‘ın alan adı uzantısıdır. Sadece “.uk” satışı olduğu gibi “.co.uk“, “org.uk” gibi uzantıların da satışı bulunmaktadır.
Alan adı satın alırken dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Satın alacağınız firmanın alan adı fiyatlarını dikkatlice incelemeniz gereklidir. Kimi firmalar size alan adını çok ucuza verebilir ancak bu alan adlarının 1 yıllık fiyatlarıdır ve bir sonraki sene yenilerken sizlere çok yüksek fiyat çıkabilir.
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478